Blog > Komentarze do wpisu

Konie zimnokrwiste

W tym wpisie chcę przedstawić wam rasy zimnokrwiste i scharakteryzować je. Powiem do czego są przystosowane i czym się różnią od gorącokrwistych.

  

  

Konie zimnokrwiste są spokojniejsze i masywniejsze od gorącokrwistych. Jednak w przeciwieństwie do tego co wynikałoby z nazwy ich temperatura krwi nie różni się od gorącokrwistych. Różnice polegają głównie na budowie ciała, masywności i przystosowaniu do określonej pracy. Wykorzystywane są głównie do pracy w polu. Są końmi pociągowymi.

Przedstawiam rasy koni zimnokrwistych z krótkim opisem:

 • Clydesdale - jest potężnym koniem pociągowym wykorzystywanym do pracy na wsi. Sprawia wrazenie wysokonożnego, lecz konie tej rasy dorastaja do ok.160-170 cm w kłebie i ważą ok.1 tony.

 • Perszeron - poteżne konie służace do pracy na wsi. Ich wzrost w kłębie sięga ok.160-170 cm. Wystepują tylko o umaszceniu siwym i rzadko karym. Mimo swej potężnej postury, Perszerony mają wspaniałe lekkie chody i doskonały kłus.

 • Koń ardeński - mimo tego, że jest koniem pociagowym ma w klebie tylko 155-162 cm wzrostu i waży ok. 800-1000 kg. Konie tej rasy często hoduje się dla mięsa.

 • Koń bretoński - ma w kłębie 150-160 cm wzrostu ze wzgledu na krotkie nogi pozbawione szczotek pęcinowych.

 • Szajry - to najwyzsze i najpotezniejsze konie na swiecie. Jch wzrost wacha sie w granicach 175-200 cm w klebie i ważą ponad tonę !!! Wzrost zawdzięczają długim nogom. Charakterystyczne dla tej rasy są gęste pęciny na nogach i różnego rodzaju znaki szczególne ( łysiny, strzałki, gwiazdki) na głowie.

 • Koń norycki - ma charakterystyczne tarantowate umasczenie (zdjecie). Wzrost konia wacha sie w granicach 160-175 cm w kłębie. Koń mimo przynależności do koni pociagowych dość często jest wykorzystywany pod siodło dla rekreacji.

 • Koń reńsko westfalski - wzrost wynosi ok.150-165 cm w kłębie i ważą ok.900 kg.Ich ruchy sa flegmatyczne, a same nie muszą dużo jeść. Mają ogromną silę uciągu (szczególnie ogiery). Klacze natomiast hoduje sie dla mleka i mięsa.

 • Koń szlezwicki - jest typowym koniem rosyjskim. Jego wzrost wynosi ok.160 cm wzrostu a masa ciała wynosi do 800 kg. Na swoich ojczystych terenach jest wciąż aktywnie wykorzystywany do pracy na roli.

 • Koń sokolski - Konie sokolskie posiadają ogromnie bujne włosy pęcin, grzywy i ogona w kolorze karym lub złotym, ponieważ koń ten występuje tylko w maści gniadej, izabelowatej i siwej. Jego wzrost to 160-170 cm w kłębie. Mają krótkie, suche kończyny.

 • Polski koń zimnokrwisty - mają 160-170 cm wzrostu w kłębie. Ważą ok.900 kg. Z wyglądu są bardzo potężne co świadczy o ich ogromnej sile pociągowej.

 • Comtois - jest eleganckim koniem zimnokrwistym średniego kalibru. Jest chętny do pracy, wytrzymały, dobrze wykorzystuje paszę. Na nogach ma niewielkie szczotki pęcinowe. Wysokość w kłębie wynosi ok. 155 cm, natomiast waga 800 kg.

 • Freiberger - ze wzgledu na swoją masę jest zaliczany do koni zimnokrwistych, ale niektórzy przypisują go do koni gorącokrwistych. Konie te są niewymagąjace pod względem żywienia. Są bardzo odporne na choroby. Wystepują w maści gniadej i kasztanowej. Ich wysokość w kłębie wynosi ok. 150cm.

 • Koń jutlandzki - jest bardzo silny i ciężki. Jego ogromną zaletą jest umiejetność sprawnego poruszania się w nierównym terenie lub przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Konie te maja bardzo dobry kłus, natomiast pozostałe chody ociężałe i powolne. Wysokość w kłębie 155-162 cm.

 • Koń bulonski - jest jednym z bardziej efektownych koni zimnokrwistych. Jest bardzo pojętny i silny. Wysokość w kłębie wacha się w granicach 155-165 cm.

 • Norman Cob - jest zaliczany zarówno do koni zimnokrwistych jak i gorącokrwistych. Sylwetka sprawia wrażenie atletycznej i muskularnej, lecz nie jest zbyt ciężka. Konie te mają doskonały ruch w kłusie oraz mają ogromne predyspozycje do skoków. Umaszczenie najczęściej gniade lub kasztanowate a wysokość wacha się w granicach 150-160 cm.

 • Poitevin - jest mocnej budowy i waży ok 900 kg. Jest wytrwały i odporny. Ma bardzo słabe chody. Wysokość w kłębie ok 158-168 cm.

 • Rosyjski Koń zimnokrwisty - jest zwięzłej budowy i średniej miary. Odznacza się znaczną wytrzymalością i dużą siłą uciągu. Są bardzo łagodne i przyjazne. Ich chody sa bardzo płynne i energiczne. Wysokość w kłębie 145-155 cm. Waga ciała 500-700 kg.

 • Szlezwicki Koń - jest bardzo podobny do konia jutlandzkiego. Chody żywe i mocne. Jest niezbyt wymagający i dobrze wykorzystuje paszę. Umaszczenie kasztanowate z jasną grzywą i ogonem, czasami siwe i kare. Wysokość w kłębie ok.160 cm. Masa ciała ok. 800 kg.

 • Koń toryjski - ma swoją odmianę wśrod koni gorącokrwistych. Ma bardzo dobry stęp i kłus oraz zdradza predyspozycje do skoków. Umaszczenie zwykle kasztanowate lub gniade. Wysokość w kłębie 153-157 cm.

Pozdrawiam,

Zuzanna

wtorek, 18 października 2011, kolo_literackie

Polecane wpisy

Komentarze
art.krolowasniegu
2011/10/18 23:01:12
Odkąd zaczęłam interesować się koniami i przeglądać różne albumy - właśnie te rasy z grubszymi nogami przypadły mi do gustu. Są piękne. Sprawiają wrażenie, że poradzą sobie ze wszystkim (może chodzi o to mocne stąpanie po ziemi?).