Wpisy z tagiem: rasy koni

środa, 26 października 2011

 Tym razem napiszę o koniach gorącokrwistych. Opiszę rasy i ich przystosowanie do pracy.

         

Konie gorącokrwiste są bardzo sprawne fizycznie, wiec  wykorzystywane są w sporcie konnym i na wyścigach. Rasy te maja przeważnie trochę czystej krwi angielskiej. Wystepują w różnych maściach i przedziałach wzrostu (150-180 cm w kłebie). Są końmi o bardzo wysokim temperamencie, potrzebują dużo ruchu i silnej ręki. Niekiedy są bardzo rozbrykane i trudne w prowadzeniu. Pozatym maja wspanialy, płynny ruch i doskonalą, zwartą budowę ciala.

Rasy gorącokrwiste:

 • Konie czystej krwi arabskiej - mają piekną budowę w której charakterystyczna jest "łabedzia" głowa. Koń ten wystepuje we wszystkich maściach podstawowych. Ich wzrost wacha sie w granicach 145-155 cm w klebie. Konie z charakteru trudne ze wzglednu na ogromna ruchliwosc zwierzecia. Araby wykorzystywane sa do skokow przez przeszkody oraz do wyscigow konnych. W prywatnych hodowlach konie te trzyma sie dla rekreacji.

 • Konie angielskie - są dość wysokie jak na konie goracokrwiste- 150-170 cm w klebie. Z postawy smukle, co pozwala osiagnac im znaczna predkosc. Z charakteru konie te sa bardzo trudne do opanoawnia. Wykorzystywane sa w wyscigach konnych.

 • Konie andaluzyjskie - są typowymi końmi wykorzystywanymi w hiszpanskiej szkole jazdy, ze wzgledu na latwe prowadzenie, dużą pojetność, a szczegolnie ze wzglednu na ruchy konia ktore sa pelne gracji i lekkości. Wzrost tych koni wynosi ok.150-160 cm w klebie. Konie te maja spokojny charakter i sa znakomite pod siodlo do nauki jazdy.

 • Konie lipicjańskie - wystepuja tylko w masci czysto siwej. Wykorzystywane są w hiszpanskich szkolach jazdy ze wzgledu na madrość tych koni. Ich wzrost wynosi ok.150-160 cm wzrostu. Lipicjanery sa krepej budowy o garbonosej glowie. Z charakteru sa lagodne,spokojne i bardzo skoczne.

 • Konie małopolskie - sa typowymi konmi hodowanymi w Polsce. Wystepuje we wszystkich masciach, a wzrost wacha sie w granicach 155-165 cm w klebie. Z charakteru sa spokojne i latwe do prowadzenia.

 • Konie trakenskie - są tpowymi końmi polskimi. Charakteryzują sie "suchą" glową i szczupłą sylwetka. Wystepuje we wszystkich maściach podstawowych, choć siwa jest rzadko spotykana .W klebie ma ok. 160-170 cm wzrostu. Z charakteru jest nieco zawadiacki i trudny do opanowania dla obcych.

 • Konie hanowerskie - jest wszechstronnie wykorzystywany w zawodach, ze wzgledu na szybkosc i skocznosc tego konia. Jego wzrost siega ok. 165-175 cm w klebie. Z charakteru koń jest przyjazny i przy odpowiednim prowadzeniu bardzo posluszny i oddany.

 • Konie appaloosa - sa typowymi końmi używanymi w przeszlosci przez indian. Kon ten ma nietypowe tarantowate nakrapiane umaszczenie. W klebie ma ok.150-165 cm wzrostu. Z charakteru jest spokojny i latwy do prowadzenia. W przeszlosci byl wykorzystywany przez indian i ludzi pedzacych bydlo, ze wzgledu na wytrzymalosc i skretnosc konia.

 • Criollo - jest koniem uzywanym w westernie, poniewaz rasa ta jest niezwykle zwinna i skretna. W klebie osiagaja ok.155-165 cm wzrostu. Z charakteru sa trudne do ulozenia.

 • Konie fryzyjskie - jako jedyne goracokrwiste maja bogate szczotki pecinowe i wogolne posiadaja geste wlosy grzywy i ogona. Ich wzrost siega do ok.165 cm w klebie. Wystepuja tylko w masci karej z dopuszczalna gwiazdka na czole. Rasa ta nigdy nie ma bialych skarpet czy strzalek.

 • Quater horse - typowy kon westernowy o atletycznej budowie. Quartery maja niezwykle szybki galop na krotkich odcinkach, sa zwrotne i wytrzymale. Cechuja sie szybka nauka i przywiazaniem do opiekuna. Ich wysokosc w klebie waha sie w granicach 148-155cm.

 • Kon oldenburski - doskonaly kon sportowy o uszlachetnionej budowie. Mają doskonale mozliwosci do skokow i szybkich chodow. Wysokosc w klebie 160-172 cm.

 • Nonius - jest koniem o atletycznej budowie. Chrakteryzuje sie szeroka szyja i garbonosą glowa. Jest bardzo skocznym koniem. Galop Noniusa jest ocieżaly, natomiast step i klus lekki i plynny. Wysokosc w klebie w granicach 150-165 cm.

 • Morgan - jest wszechstronnym koniem uzytkowym. Nie nalezy do szbkich koni, lecz jest bardzo wytrzymaly, pewny i plynny w ruchach. Cechuje go lagodne usposobienie i inteligencja. Wysokosc 145-153 cm w klebie.

 • Hunter - to nie rasa, lecz typ kona, wytworzony z ciezkich klaczy i szlachetnych ogierow. Nie sa one wyrownane pod wzgledem pokroju, ale maja pewne wspolne cechy. U ciezkich Hunterow wystepuja szczotki pecinowe, natomiast kopyta sa duze i ciezkie. Sa doskonale przystosowane do dlugotwalego galopu w terenie pod duzym obciazeniem. Maja tez duze zdolnosci do skokow. Ich chody sa pelne i wytwale. Kon ten wystepuje we wszystkich typach umaszczenia. Wysokosc w klebie 150-175 cm.

 • Kon luzytanski - sa bardzo podobne do koni andaluzyjskich, ale sa mniej "zarabizowane", o czym dobitnie swiadczy garbonosy profil. Maja elegancki i szlachetny ruch. Ich wysokosci w wklebie wacha sie w granicach 150-160 cm.

 • Pinto - jest typowym koniem westernowym. Hodowla jest ukierunkowana na srokate konie o wysokosci w klebie wiekszej niz 118 cm. Nazwa Pinto obejmuje wiele typow koni (kuce oraz konie goracokrwiste o roznym pokroju) rozniacych sie jedynie wzorcem umaszczenia: Overo, Tobiano i Tovero. wszystkie Pinto sa mocne, wytwale i zwinne. Lacza harmonijny chod z doskonala skretnoscia wszechstronnymi predyspozycjami uzytkowymi.

 • Klusak goracokrwisty - Selekcjonowany wylacznie w kierunku dzialalnosci wyscigowej w klusie. Czesto u Klusakow wystepuja wady postawy oraz zdarza sie ze kalecza step i galop, ale za to w klus maja wspanialy. Charakteryzuja sie niezla skocznoscia. Ich wysokosc wacha sie w granicach 145-165 cm w klebie.

 • Kon Achal-tekinski - Wysoce szlachetny kon o bardzo wydajnym ruchu, szczegolnie predysponowanym do galopu i inochodu. Siersc grzywy i ogona sa delikatne i jedwabiste. Ich wysokosc w klebie to 150-160 cm.

 • Albino -  jest westernowym koniem wierzchowym. Jako jedna z rzadkich ras koni, moga miec niebieskie oczy!!! Ich chod jest miekki i plaski. Sa dzielne i bardzo przyjazne. Od narodzin maja biala siersc, niekiedy z zoltym odcieniem. Wysokosc w klebie tych konie wacha sie w granicach 145-158 cm.

 • Alter Real - jest szlachetnym koniem. Dzieki plynnym ruchom sa wykorzystywane w ujezdzeniu. Chody maja bardzo wyniosle i sa bardzo pojetne. Masc przewaznie gniada. Wysokosc w klebie od 150 do 160 cm.

 • Kon Buddionowski - jest sredniej wielkosci, lekki kon goracokrwisty, podobny do koni donskich. Chody wydajne, plaskie, galop szybki z duza predyspozycja do skokow. Wysokosc w klebie ok 160 cm.

 • Einsiedler - sa dobrymi skoczkami na srednim poziomie. Ich chody sa elastyczne i szybkie. Sa bardzo wytrzymale i odwazne. Wysokosc w klebie ok. 160 cm.

 • Furioso - jest srednich rozmiarow koniem wierzchowym w typie huntera. Sa bardzo wytrzymale i twarde w pracy. Nie maja zdolnosci do skokow. Umaszczenie prawie zawsze kasztanowe. Wysokosc w klebie ok. 160 cm.

 • Gelderlander i Groninger - sa odmianami tradycyjnego roboczego konia holenderskiego. Obie odmiany sa energiczne i bardzo silne. Ich chody sa o wysokiej akcji, bardzo efektowne w klusie. Step i galop nieco ociezale. Umaszczenie tylko kasztanowe i ganiade z duzymi odmianami. Wysokosc w klebie ok. 165 cm.

Przepraszam za jednodniowe spóźnienie w zamieszczeniu posta ale zupełnie wypadło mi to z głowy...

Pozdrawiam,

Zuzanna

wtorek, 18 października 2011

W tym wpisie chcę przedstawić wam rasy zimnokrwiste i scharakteryzować je. Powiem do czego są przystosowane i czym się różnią od gorącokrwistych.

  

  

Konie zimnokrwiste są spokojniejsze i masywniejsze od gorącokrwistych. Jednak w przeciwieństwie do tego co wynikałoby z nazwy ich temperatura krwi nie różni się od gorącokrwistych. Różnice polegają głównie na budowie ciała, masywności i przystosowaniu do określonej pracy. Wykorzystywane są głównie do pracy w polu. Są końmi pociągowymi.

Przedstawiam rasy koni zimnokrwistych z krótkim opisem:

 • Clydesdale - jest potężnym koniem pociągowym wykorzystywanym do pracy na wsi. Sprawia wrazenie wysokonożnego, lecz konie tej rasy dorastaja do ok.160-170 cm w kłebie i ważą ok.1 tony.

 • Perszeron - poteżne konie służace do pracy na wsi. Ich wzrost w kłębie sięga ok.160-170 cm. Wystepują tylko o umaszceniu siwym i rzadko karym. Mimo swej potężnej postury, Perszerony mają wspaniałe lekkie chody i doskonały kłus.

 • Koń ardeński - mimo tego, że jest koniem pociagowym ma w klebie tylko 155-162 cm wzrostu i waży ok. 800-1000 kg. Konie tej rasy często hoduje się dla mięsa.

 • Koń bretoński - ma w kłębie 150-160 cm wzrostu ze wzgledu na krotkie nogi pozbawione szczotek pęcinowych.

 • Szajry - to najwyzsze i najpotezniejsze konie na swiecie. Jch wzrost wacha sie w granicach 175-200 cm w klebie i ważą ponad tonę !!! Wzrost zawdzięczają długim nogom. Charakterystyczne dla tej rasy są gęste pęciny na nogach i różnego rodzaju znaki szczególne ( łysiny, strzałki, gwiazdki) na głowie.

 • Koń norycki - ma charakterystyczne tarantowate umasczenie (zdjecie). Wzrost konia wacha sie w granicach 160-175 cm w kłębie. Koń mimo przynależności do koni pociagowych dość często jest wykorzystywany pod siodło dla rekreacji.

 • Koń reńsko westfalski - wzrost wynosi ok.150-165 cm w kłębie i ważą ok.900 kg.Ich ruchy sa flegmatyczne, a same nie muszą dużo jeść. Mają ogromną silę uciągu (szczególnie ogiery). Klacze natomiast hoduje sie dla mleka i mięsa.

 • Koń szlezwicki - jest typowym koniem rosyjskim. Jego wzrost wynosi ok.160 cm wzrostu a masa ciała wynosi do 800 kg. Na swoich ojczystych terenach jest wciąż aktywnie wykorzystywany do pracy na roli.

 • Koń sokolski - Konie sokolskie posiadają ogromnie bujne włosy pęcin, grzywy i ogona w kolorze karym lub złotym, ponieważ koń ten występuje tylko w maści gniadej, izabelowatej i siwej. Jego wzrost to 160-170 cm w kłębie. Mają krótkie, suche kończyny.

 • Polski koń zimnokrwisty - mają 160-170 cm wzrostu w kłębie. Ważą ok.900 kg. Z wyglądu są bardzo potężne co świadczy o ich ogromnej sile pociągowej.

 • Comtois - jest eleganckim koniem zimnokrwistym średniego kalibru. Jest chętny do pracy, wytrzymały, dobrze wykorzystuje paszę. Na nogach ma niewielkie szczotki pęcinowe. Wysokość w kłębie wynosi ok. 155 cm, natomiast waga 800 kg.

 • Freiberger - ze wzgledu na swoją masę jest zaliczany do koni zimnokrwistych, ale niektórzy przypisują go do koni gorącokrwistych. Konie te są niewymagąjace pod względem żywienia. Są bardzo odporne na choroby. Wystepują w maści gniadej i kasztanowej. Ich wysokość w kłębie wynosi ok. 150cm.

 • Koń jutlandzki - jest bardzo silny i ciężki. Jego ogromną zaletą jest umiejetność sprawnego poruszania się w nierównym terenie lub przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Konie te maja bardzo dobry kłus, natomiast pozostałe chody ociężałe i powolne. Wysokość w kłębie 155-162 cm.

 • Koń bulonski - jest jednym z bardziej efektownych koni zimnokrwistych. Jest bardzo pojętny i silny. Wysokość w kłębie wacha się w granicach 155-165 cm.

 • Norman Cob - jest zaliczany zarówno do koni zimnokrwistych jak i gorącokrwistych. Sylwetka sprawia wrażenie atletycznej i muskularnej, lecz nie jest zbyt ciężka. Konie te mają doskonały ruch w kłusie oraz mają ogromne predyspozycje do skoków. Umaszczenie najczęściej gniade lub kasztanowate a wysokość wacha się w granicach 150-160 cm.

 • Poitevin - jest mocnej budowy i waży ok 900 kg. Jest wytrwały i odporny. Ma bardzo słabe chody. Wysokość w kłębie ok 158-168 cm.

 • Rosyjski Koń zimnokrwisty - jest zwięzłej budowy i średniej miary. Odznacza się znaczną wytrzymalością i dużą siłą uciągu. Są bardzo łagodne i przyjazne. Ich chody sa bardzo płynne i energiczne. Wysokość w kłębie 145-155 cm. Waga ciała 500-700 kg.

 • Szlezwicki Koń - jest bardzo podobny do konia jutlandzkiego. Chody żywe i mocne. Jest niezbyt wymagający i dobrze wykorzystuje paszę. Umaszczenie kasztanowate z jasną grzywą i ogonem, czasami siwe i kare. Wysokość w kłębie ok.160 cm. Masa ciała ok. 800 kg.

 • Koń toryjski - ma swoją odmianę wśrod koni gorącokrwistych. Ma bardzo dobry stęp i kłus oraz zdradza predyspozycje do skoków. Umaszczenie zwykle kasztanowate lub gniade. Wysokość w kłębie 153-157 cm.

Pozdrawiam,

Zuzanna